به مناسبت روز زمین: 10 پروژه پرینت سه بعدی که به داشتن یک سیاره ی سبزتر کمک می کند

به مناسبت روز زمین: 10 پروژه پرینت سه بعدی  که به داشتن یک سیاره ی سبزتر کمک می کند

 

چند روز گذشته (22 آپریل) 46 امین سال نام گذاری روز زمین بود. یک مراسم جهانی و کمپین اطلاع رسانی که در زمینه محافظت و نگه داری این سیاره زیبا که ما آن را خانه می نامیم.

خوشبختانه صنعت پرینت سه بعدی، که متعهد به کاهش مصرف انرژی، مواد دور ریختنی و زاید، و نقل و انتقالات می باشد، راه حل های امیدوارانه ای دارد.


پروژه پرینت سه بعدی اول:
آب دادن به بطری آب درون یک گلدان زیبای چاپ شده ی سه بعدی

استفاده از بطری و گلدان های سه بعدی پرینت شده

یکی از بزرگترین تصورات غلط درباره ی مبارزه با تغییرات آب و هوایی، استفاده یا عدم استفاده از برخی وسایل زندگیمان هست. بطور مثال شما نمی توانید از برخی وسایل مورد نیاز زندگیتان چشم پوشی کنید و زندگی را به خود سخت بگیرید تا انرژی کمتری را مصرف کنید. درصورتیکه با انجام کارهای بسیار ساده تر میتوانید کمک موثری داشته باشید، شامل بازیافت روزانه از هرچیز دورانداختنی.

استفاده از بطری آب درون گلدان پرینت شده

این شی پرینت شده ی سه بعدی فوق العاده و در عین حال ساده، به شما اجازه می دهد تا بتوانید از بطری های آب به عنوان یک گلدان تزیینی زیبا استفاده جالبی نمایید. با این کار باعث ایجاد زباله ی کمتر شده ایم و همچنان بطری قابل دیدن نیست و توسط گلدان پرینت شده احاطه شده است.

پروژه پرینت سه بعدی دوم:
هیدروپونیک های چاپ شده ی سه بعدی که به شما اجازه پرورش گیاهان مورد نیازتان را می دهد

کشت هیدوپونیک یا آبکشت

کشت هیدوپونیک یا آبکشت شیوه ی کشت بدون خاک می باشد.
پونیک های سه بعدی یک ابتکار اپن سورس هست که  گیاهان قابل خوردن شهری و مقرون به صرفه ای را برایمان به ارمغان خواهد آورد.
هیدروپونیک ها یک روش پایدار و ساده برای پرورش غذاهای طبیعی و سالم داخل خانه می باشد. همچنین این سیستم به انرژی مصرفی خیلی کمی احتیاج دارد، و به سم پاشی و خاک کثیف بی نیاز است. این کار با دردسترس و رایگان بودن قطعات مورد نیاز آسان تر شده است، که سیستم هیدروپونیک خانگی خود را با این قطعات کوچک و بطری آب و یک پمپ هوا بسازند.
خب سوالی که ایجاد می شود نحوه تاثیر این سیستم بر روی محیط زیست است!! باید اینچنین پاسخ داد که پرورش غذا در خانه به کشاورزی داخلی کمک می کند، نقل و انتقالات و بسته بندی های اضافی را کاهش می دهد، و غذای سالمی را به ما خواهد داد، همچنین می توان به بچه ها در مورد اکوسیستم آموزش های بهتری داد.
شرکت 3dponics اینچنین می گوید که مزایای باغچه های هیدروپونیک بیشتر از مصارف شخصی است مانند عدم استفاده از  محصولات غیرقابل اطمینانی که قیمتشان رو به افزایش می باشد.
دو مورد از این پروژه ها را برای ساخت به شما معرفی می کنیم:
باغچه کوچک پرینت شده ی سه بعدی
باغچه ی دیواری پرینت شده ی سه بعدی

پروژه پرینت سه بعدی سوم:
توربین های بادی و آبی پرینت شده ی سه بعدی که انرژی پاک تولید می کنند

توربین های بادی و آبی پرینت شده ی سه بعدی

یکی از بزرگترین فاکتورهای شرکت داشتن ما در آلودگی و تغییرات آب و هوایی اتکا به سوخت های فسیلی است.
به همین منظور یافتن راهی مقرون بصرفه و قابل دسترس برای بدست آوردن انرژی پاک از منابع طبیعی شامل باد و آب فوق العاده مهم است.
در پروژه ای در ابعاد کوچک که در خانه کاربرد دارد، می توان به توربین بادی کوچک پرینت شده سه بعدی اشاره کرد که در قابل نصب در خروجی تهویه های هوا می باشد و انرژی پاک را برای مصارف شخصی تولید می کند.

پروژه پرینت سه بعدی چهارم:
خانه و ماشین سه بعدی پرینت شده ی
ORNL که انرژی پاک برای یکدیگر تولید می کنند

خانه و ماشین سه بعدی پرینت شده
خانه و ماشین سه بعدی پرینت شده

در این پروژه از انرژی تجدیدپذیر استفاده می شود. خانه ی سه بعدی پرینت شده از انرژی خورشید استفاده می کند و در طول روز می تواند انرژی مورد نیاز را به ماشین انتقال دهد. در شب انرژی گاز طبیعی ماشین می تواند به خانه انتقال یابد.

پروژه پرینت سه بعدی پنجم:
آدیداس کفش سه بعدی پرینت شده، که از زباله های پلاستیکی اقیانوس ساخته شده را رونمایی کرد

کفش سه بعدی پرینت شده، که از زباله های پلاستیکی اقیانوس
کفش سه بعدی پرینت شده از زباله های پلاستیکی اقیانوس

آدیداس لایه میانی کفش را از پلاستیک های بدست آمده از اقیانوس ساخته است.

پروژه پرینت سه بعدی ششم:
فیلترهای پرینت شده ی سه بعدی سر قوطی هایی که آب سالم تهیه می کنند. فقط یک دلار

فیلترهای پرینت شده ی سه بعدی
فیلترهای پرینت شده ی سه بعدی

یک زمین پاک به آب سالم نیازمند است. درحال حاضر یک میلیون نفر در جهان دسترسی به آب سالم ندارند، و در معرض بیماری های کشنده مرتبط با آب قرار دارند.
امید به حل این بحران جهانی، پروژه faircap نام دارد. یک پروژه اپن سورس و مشترک برای تهیه آب سالم که از پرینتر سه بعدی برای ایجاد فیلتر آب استفاده می کند و تنها یک دلار قیمت دارد.
فیلتر سه بعدی پرینت شده ی آب
faircraft، قادر است ذرات، مواد شیمیایی، باکتری، و ویروس ها را از کثیف ترین آب ها فیلتر کند.

پروژه پرینت سه بعدی هفتم:
نخل هوشمند خورشیدی دبی

نخل هوشمند خورشیدی دبی
نخل هوشمند خورشیدی دبی

دبی در حال طرح ریزی برای تبدیل شدن به پایدارترین شهر در سال 2050 می باشد. و پرینت سه بعدی نقش به سزایی در بدست آوردن این هدف ایفا می کند. دبی یک سری از نخل های هوشمند، درخت مانند، هاب هایی با تکنولوژی انرژی خورشیدی را رونمایی کرد که wifi رایگان و ایستگاه هایی جهت شارژ کردن وسایل برقی برای ساکنان دبی در اختیار قرار داده است که همیشه بصورت پایداری وصل است.

پروژه پرینت سه بعدی هشتم:
صخره های مرجانی سه بعدی پرینت شده که به بازسازی کف اقیانوس کمک می کند

صخره های سه بعدی پرینت شده
صخره های سه بعدی پرینت شده

صخره های دریایی قسمتی از تنوع زیستی دریایی می باشد که از اکوسیستم های گوناگون بر روی زمین محافظت می کند. مطابق با گرم شدن جهانی و آلودگی اقیانوس، ما شاهد بزگترین مرگ خاموش مرجان ها و صخره ها در تاریخ هستیم. این صخره های مرجانی پرینت شده ی سه بعدی بصورت شن، می توانند از تنوع زیستی دریایی حفاظت کنند.

پروژه پرینت سه بعدی نهم:
تخم های ساختگی پرینت شده ی سه بعدی لاک پشت ها، که به شناسایی و متوقف کردن شکارچیان کمک می کند

تخم های ساختگی پرینت شده ی سه بعدی لاک پشت
تخم های ساختگی پرینت شده ی سه بعدی لاک پشت

کمک به حفاظت حیوانات به حفاظت زمین کمک می کند. متاسفانه هر سال به لیست تعداد تهدید ها و در معرض خطر قرار داشتن این قبیل حیوانات افزوده می شود. لاک پشت های دریایی در بین این حیوانات تهدید شده قرار دارند. تخم آنان قبل از اینکه به جوجه تبدیل شود دزدیده می شوند. سازمانی غیر انتفاعی بنام paso pafico، برنامه جالبی برای این مبارزه با این اتفاق دارد. آن ها از تخم های لاک پشت پرینت شده ی سه بعدی برای ردیابی شکارچیان استفاده می کنند و آن ها را از انجام این عمل باز می دارند.
در فاز نمونه سازی تخم های لاک پشت، آن ها را به تکنولوژی
GSM تجهیز می کنند و در بین دیگر تخم ها پنهان می کنند. وقتی تخم ها دزدیده می شوند قادر به ردیابی هستند و اطلاعات بسیار مهمی از قبیل شبکه ها و مسیرهای قاچاق تخم لاک پشت دریایی  بدست خواهد آمد. آ ن ها بر این اعتقادند که اگر دزدان متوجه ردیابی تخم ها شوند دیگر اقدام به دزدی نخواهند کرد.

پروژه پرینت سه بعدی دهم:
پیش بسوی سبز شدن با فیلامنت های قابل بازیافت و بازیافت شده

فیلامنت های قابل بازیافت
فیلامنت های قابل بازیافت

در نهایت یکی از آسان ترین روش های پروژه های پرینت سه بعدی انتخاب مواد مناسب است. پرینت های نا موفق یا ساپورت هایی که برای برخی پرینت های سه بعدی استفاده می شود را میتوان استفاده مجدد نمود.
برخی از شرکت های تولید فیلامنت های مصرفی پرینتر های سه بعدی، می توانند فیلامنت های قابل بازیافت تولید کنند. بطور مثال در مراسم روز زمین سال 2015، 3d fuel و ALGIX یک فیلامنت مخصوص جلبکی تولید کردند که مواد آن از ترکیب PLA و جلبک طبیعی تهیه شده است.

فیلامنت قابل بازیافت
فیلامنت قابل بازیافت

 

منبع

 

 

پرینتر سه بعدی خود را از شی چی سفارش دهید

پرینتر سه بعدی شی چی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تشخیص ربات و انسان * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.