ساخت پنجه سه بعدی پرینت شده مریخ نورد با الگوبرداری از دندان جوجه تیغی دریایی

دانشمندان پنجه مریخ نورد سه بعدی پرینت شده را بر اساس الگو گرفتن از دندان جوجه تیغی های دریایی اقیانوس آرام ساختند.


محققان دانشگاه کالیفرنیا داده هایی از جوجه تیغی دریایی صورتی را و دهان عجیب و غریب آن جمع آوری کردند.  این این جوجه تیغی دریایی رفتار منحصر به فردی از خودش نشان می دهد. بوسیله دهانش رسوب های کف دریا رو می تواند حمل کند. همانطور که در ویدیوی زیر نشان داده می شود، این جوجه تیغی دریایی قادر است سخت ترین سنگ ها را توسط دهانش خراش دهد، آنرا بریده و بجود.


با استفاده از میکروسکوپ های سه بعدی برای اسکن نحوه ی حرکت دهان جوجه تیغی دریایی، توانستند اطلاعات بدست آمده را در نمونه ای سه بعدی پرینت کنند که توانایی خاک برداری داشته باشد. این تیم پس از سه تغییر سریع در نسخه های طراحی این ابزار به لطف پرینت سه بعدی، توانستند آن را تولید کنند.
خب حالا این سوال پیش می آید که چگونه دهان این جوجه تیغی دریایی به ماموریت آینده مریخ می تواند کمک کند؟
بطور خلاصه طی شواهدی که در این روزها از کاوش در سطح مریخ بدست آمده است، هر ابزار کارآمدی که بتواند در خاک مریخ راه خود را باز کند از مزیت زیادی برخوردار است.

uc-sandiego-rover-claw-urchin-02
دندان جوجه تیغی دریایی


مریخ نورد کنونی با استفاده از روش بیل مکانیکی اقدام به جمع آوری نمونه رسوب و نمونه سنگ های موجود در مریخ می کند که طبق نظر میشل فرانک کاندیدای دکتری ، این کار می تواند با دقت خیلی بیشتری انجام شود. وی اظهار دارد که “هدف ما ایجاد وسیله ای است که دقیق و کارآمد بتواند نمونه برداری را از نواحی مختلف انجام دهد، بدون اینکه نواخی اطراف خود را مانند بیل مکانیکی تخریب نماید. ”
برای انجام تست، آن ها پنجه ی پرینت شده ی سه بعدی را به یک کاوشگر کوچک کنترل از راه دور متصل کردند و آنرا بر روی مقداری از شن و ماسه های ساحل آزمایشی قرار دادند.
آنها امیدوارند که در آینده از این تکنولوژی بر روی سطح مریخ استفاده شود.

uc-sandiego-rover-claw-urchin-04
شبیه سازی پنجه مریخ نورد جهت نمونه برداری

 

منبع

 

 

از آموزش های تصویری ساخت پرینتر سه بعدی در کانال آپارات شی چی دیدن کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تشخیص ربات و انسان * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.