میکروسکوپ پرینت شده ی سه بعدی

میکروسکوپ پرینت شده ی سه بعدی که به جلوگیری از گسترش بیماری های منتقل شده از آب کمک می کند

دانشمندان دانشگاه کمبریج در انگلستان یک میکروسکوپ قابل پرینت سه بعدی را طراحی کرده اند که می تواند جهت تست آب مورد استفاده قرار گیرد. این دستگاه از یک برد رزبری پای (Raspberry Pi) ویک دوربین کوچک استفاده می کند و در حال حاضر توسط موسسه خیریه آکسفام انگلیس جهت سرعت بخشیدن به تست آب در مناطق دور افتاده تست می شود.

this-3d-printed-microscope-can-help-prevent-the-spread-of-waterborne-diseases-2

this-3d-printed-microscope-can-help-prevent-the-spread-of-waterborne-diseases-3

 

کامپیوترهای مقرون به صرفه با پتانسیل زیاد و اندازه فوق العاده فشرده مانند بردهای رزبری (Raspberry Pi)برای خیلی از افراد اهل تکنولوژی آشنا می باشد.از نمونه پروژه های معروف و قابل توجه ای که توسط برد رزبری ساخته شده اند می توان به Gameboy emulationاشاره کرد.

خوشبختانه، در حال حاضر یک تیم تحقیقاتی دانشگاه کمبریج بسختی مشغول کار برروی قسمتی از این دستگاه و برد رزبری هستند،  که یک میکروسکوپ قابل پرینت سه بعدی است که می تواند جهت تست نمونه های آب برای یافتن باکتری مورد استفاده قرار بگیرد. این دستگاه می تواند برای تعیین ایمنی آب آشامیدنی در مناطق دور افتاده استفاده شود.

پنج محقق درWaterScope برای کاهش هزینه های تست آب در کشورهای درحال توسعه در حال ابتکار عمل و تلاش مداوم هستند، جاییکه بسیاری در آن در معرض خطر ابتلا به بیماری های منتقل شده از راه آب مانند وبا، اسهال خونی، و تب تیفوئید می باشند.

this-3d-printed-microscope-can-help-prevent-the-spread-of-waterborne-diseases-4

با ایجاد یک دستگاه ساده اپن سورس که با حداقل آموزش می توان آن را ساخت و مونتاژکرد، محققان امیدوار شده اند که در نهایت یک ابزار کارآمدی را تهیه کنند که زندگی های زیادی را نجات دهد. گرچه رسیدن به این مرحله مستلزم صرف زمان زیادی است و میکروسکوپ پرینت سه بعدی هنوز در مراحل آزمایشی خود بسر می برد.

کیت کامل این میکروسکوپ پرینت شده قابل خریداری می باشد، همینطور فایل stl آن بصورت کاملا اپن سورس از طریق Github در دسترس و قابل دانلود  نیز هست.

 

 

منبع

 

شرکت شی چی آمادگی هرگونه همکاری در زمینه ساخت و مشاوره سیستم های سه بعدی را اعلام می کند.

200w

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تشخیص ربات و انسان * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.